menu

تفاوت استفاده از فیبرهای نوری، کابل ها، لینک های وایرلس در شبکه های حفاظت الکترونیکی

یکی از سوال های همیشگی برای کسانی که شبکه های کامپیوتری را به عنوان زیرساخت حفاظتی طراحی می کنند پیش می آید، این است که کانال ارتباطی در هر بخش شبکه را چه چیزی انتخاب کنند؟

به بیان ساده تر در این نوشته می خواهیم به زبان ساده مطرح کنیم که چه زمانی از کابل، فیبر یا لینک های Wireless به عنوان کانال های ارتباطی رایج استفاده می کنیم؟

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که معمولا مصرف کننده های نهایی شبکه (دوربین، کنترلرها، NVRها و.........) دارای Port های کابلی هستند، ذر واقع کمتر دستگاهی را می توان یافت کهPort شبکه ی آن کابلی نباشد.اما دستگاه هایی نیز وجود دارند که امکان اتصال مستقیم Wireless و یا پورت فیبر نوری هستند. به عنوان مثال کمپانی Bosch دوربین های PTZ ای دارد که دارای پورت ورودی فیبر هستند.

با توجه به نکته ی مطرح شده در بالا معمولاً آخرین لایه ی شبکه کابلی خواهد بود.

نکته ی دومی که باید به آن اشاره کنیم این است که طول مسیرهای کابلی (چه بین دو سوئیچ باشد و چه بین سوئیچ و دستگاه مصرف کننده مانند: دوربین) بسته به نوع کابل و سرعت شبکه نمی تواند بیش از 100 یا 70 متر باشد.

اما این محدودیت در استفاده از فیبرها چه سینگل مود باشد و چه مالتی مود بسیار بیشتر از این میزان است. (در مالتی مود حدود 1Km و در سینگل مود چندین کیلومتر)

بنابراین یکی ازدلایل استفاده از فیبرهای نوری به جای کابل ها در مواردی است که طول مسیر بین دو بخش در شبکه بیش از 100 متر باشد.

البته دلیل فوق تنها دلیل استفاده از فیبر نوری نیست، در واقع گاهی فیبرهای نوری در مسیرهای کمتر از 100 متر استفاده می شوند، مثلاً زمانی که مسیر عبور کابل دارای تنش های الکترومغناطیسی باشد (EMI) استفاده از فیبرهای نوری راه حلی مناسب است چرا که تنش های الکترومغناطیسی می توانند اطلاعات الکتریکی روی کابل ها را تخریب کنند اما اثری بر اطلاعات نوری ندارد.

استفاده از لینک های Wirelessدر شرایطی که دوشبکه مجزای پخش شده از هم فاصله ی بسیار زیادی دارند و امکان استفاده از لینک های فیبر نوری و یا MPLS و مواردی مانند این وجود ندارد ، می تواند راه کار مناسبی باشد.

البته انتخاب صحیح هر کدام از موارد فوق نیاز به محاسبات دقیق مهندسی از دیدگاه های متفاوت مانند پهنای باند و امکان سنجی اقتصادی و قابلیت اطمینان Relibility و ثبات Stability و مواردی مانند این دارد.مطالب مرتبط:

آدرس دفتر مرکزی :
تهران، خیابان فاطمی (غرب) - بین حجاب و پروین اعتصامی - برج ساعت - طبقه 3 - واحد 32

تلفن :
021-88970294-6

واتساپ: 

0990-9998220

خانه درباره ما محصولات ویدئو ها خدمات پروژه ها مقالات اخبار نرم افزارهای کاربردی تماس با ما کاتالوگ بوش محصولات
Email:
Mobile:
کد امنیتی:
captcha