menu

مجموعه سمینارهای آموزشی BOSCH و کاراطیس

مجموعه سمینارهای آموزشی BOSCH و کاراطیس

شرکت کراطیس، نماینده ی رسمی توزیع و خدمات پس از فروش محصولات BOSCH Security ، به منظور ارتقای سطح اطلاعات فنی همکاران و معرفی محصولات این کمپانی در حوزه ی نظارت تصویری، روز یکشنبه مورخ 15 مرداد ماه 1396 برابر با 6 آگوست، سمیناری را واقع در دانشگاه خاتم تهران برگزار نمود. طبق اعلام شرکت کراطیس، برگزاری این دوره پیش نیازی است برای دوره های حرفه ای آتی، مدت زمان این دوره ها بیشتر بوده و مباحث تخصصی تری را نیز شامل می شود. در پایان دوره ها، از طرف کمپانی بوش مدرک معتبری به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد. در این سمینار، آقای Vijay Krishnan مدیر فروش و بازاریابی خاورمیانه کمپانی BOSCH ، آخرین  فناوری های تصویری و قابلیت های موجود در تجهیزات و دوربین های این کمپانی را تشریح نمود.


دوربین های BOSCH در ساختارهای متنوع

آقای Vijay Krishnan در ابتدا سه دسته ی کلی و جامع دوربین های بوش را ذکر کرده و گفت: دوربین های BOSCH به سه دسته ی کلی تقسیم می شود که عبارتند از دوربین های ثابت (Cameras fixed)، دوربین های متحرک (moving cameras) و دوربین های ویژه (specialcameras).


فناوری های کلیدی

وی افزود: محصولات بوش دارای تعدادی فناوری کلیدی و اصلی هستند و اصطلاحا      فناوری های تصویری مبتنی بر محتوا یا CBIT (Contet-Based Imaging Technologies) نامیده می شود. این فناوری ها در تمامی دوربین های BOSCH Security موجود می باشند و به قرار زیر هستند:

  1. کاهش نویز داینامیک هوشمند (IDNR): در سناریوی دوربین های مداربسته، نویز به مجموعه نقاط و دانه های نا مطلوبی گفته می شودکه در تصاویر به چشم  می خورد و کیفیت و شفافیت تصویر را کاهش می دهد. وجود نویز در تصویر پهنای باند را افزایش خواهد داد. فناوری کاهش نویز یا noise reduction در محصولات BOSCH با تشخیص هوشمند نویز در تصویر، از افزایش پهنای باند جلوگیری می کند.
  2. نوردهی خودکار هوشمند (IAE): فناوری که برای موقعیت هایی با نور بیش از حد پس زمینه یا پیش زمینه، کارآمد است. در چنین شرایطی فناوری مزبور، از شدت نور ورودی می کاهد تا وضوح تصویر را حفظ کند. این فناوری شباهت زیادی با فناوری WDR دارد.
  3. فناوری Starlight: با کمک این فناوری حتی کم ترین نور موجود در محیط های تاریک نیز قابل استفاده و بهره برداری خواهد بود و به افزایش قابلیت دید تصویر کمک خواهد کرد. دوربین های مجهز به این فناوری قادرند در لوکس نوری بسیار پایین، تصویر تولید کنند و از حداقل نور موجود در محیط نهایت به عمل آورند. با وجود قابلیت Starlight در دوربین های BOSCH، می توان حتی در چند ده هزارم لوکس نوری تصویر سیاه و سفید و در چند هزارم لوکس نوری (مثلا در lux 0.0069) تصاویر رنگی دریافت نمود.
  4. ویدئو آنالیتیک: چشم انسان زمانی که بیش از 20 دقیقه به یک نقطه یا صحنه نگاه کند، دچار خستگی شده و بسیاری از جزئیات تصویر را از دست خواهد داد. فناوری ویدئوآنالیتیک به گونه ای طراحی شده نا دیگر نیازی به پایش تصویر به طور مستقیم توسط انسان نباشد. تنها کافی است در سیستم، الگوریتم های به خصوصی تعریف شوند ( همچون تشخیص عبور از خطی تعیین شده، ورود شخصی به محدوده ای مشخص و یا تشخیص و تفکیک رنگ به خصوصی در تصویر) و به سیستم آلارم متصل گردد. آنالیز تصویر در دوربین های BOSCH شامل 14 مورد است که عبارتند از :     1- Line Crossing یا عبور از خط ، 2- Enter/ Leave field یا ورود به   محدوده ی مشخص شده، 3- Loitering یا پرسه زنی، 4- Remained Object که به طور مثال، در صورت جا ماندن شیئی در محیط، سیستم آلارم را فعال می کند، 5- People Counting، از بالا یا کنار گیت ورودی تعداد افرادی که در حال عبور و مرور هستند را شمارش می کند، 6- Face Detection چهره را تشخیص می دهد، داده ها، 8- Follow route، 9-Idle Occupancy / Removed Objective، 10- Crowddeynsiry estimation، 11-Condition change، 12-Similarity Search، 13- Geolocation و 14-Masking.

 

ویدئو آنالیتیک در نگاهی دقیق تره

آقای کریشنان فناوری ویدئوآنالیتیک را به دو دسته تقسیم نموده و گفت: انواع ویدئوآنالیتیک پایه یا EVA  (Essential Video Analytics) و ویدئوآنالیتیک هوشمند یا IVA (Intelligent Video Analytics). ویدئوآنالیتیک پایه در محیط های کنترل شده و بسته همچون فروشگاه ها یا محیط های اداری به کار می رود. اما در محیط های باز وسیعی همچون فرودگاه ها و شهرها، ویدئوآنالیتیک هوشمند کاربردی تر است. تفاوت این دو نوع در تشخیص چهره (Face Detection) و شرایط محیطی مختلف است، به عبارت دیگر تنها دوربین های مجهز به IVA قادر به تشخیص چهره هستند و نیز در شرایط محیطی و آب هوایی سخت می توانند تصاویری با کیفیت بالاتر بگیرند. وی در ادامه گفت: در مبحث آنالیز تصویر، از جمله ویژگی های دوربین های بوش می توان به ردیابی هوشمند (Intelligent Tracking) اشاره نمود. این فناوری مختص دوربین های PTZ مجهز به قابلیت آنالیز تصویر یا ویدئوآنالیتیک است و به کمک آن، دوربین می تواند حرکت شیء یا فرد یا هر موجود متحرک دیگری(target) را تشخیص داده و دنبال کند. ردیابی هوشمند، دوربین را قادر می سازد تا متوجه نوع حرکت نیز بشود. زمانی که شخصی در اتاق کنترل شیء متحرکی را در تصویر ببیند، تنها با یک کلیک می توان حرکت آن را دنبال نماید.

 

سبد محصولات BOSCH Security

در ادامه، آقای Krishnan به معرفی و تشریح محصولات و فناوری جدید بوش پرداخت وگفت: دوربین های IP کمپانی BOSCH به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند که عبارتند از دوربین های ثابت، PTZ و پانورامیک. دوربین های ثابت از دوربین های      پایین رده بالاتر سری 4000، 5000، 6000، 7000، 8000 و 9000 را شامل می شود. این تقسیم بندی براساس توان پردازش تصویر دوربین می باشد، به عنوان مثال، توان پردازش تصویر، میزان فشرده سازی و آنالیز تصویر در سری 8000 از سری های قبلی خود بیشتر است. مدل های 6000 و 7000 کاملا هم رده و مشابه یکدیگر هستند با این تفاوت که نوع آنالیز تصویری سری 6000 پایه و در سری 7000 هوشمند می باشد. سری 8000 و 9000 نیز شامل رزولوشن تصویر 4K می شود. دوربین های PTZ عبارتند از مدل های 4000، 5000، 7000(سری MIC) و غیره. دوربین های پانورامیک که هیچ نقطه کوری در محیط باقی نمی گذارند، عبارتند از مدل های سری 5000 با رزولوشن 5 مگاپیکسل، 6000 و نیز سری 7000 با رزولوشن 12MP. قابل ذکر است که هر سه سری در       مدل های Indoor و Outdoor ارائه شده اند. دوربین های سری MIC جزو        دوربین های خاص ( special camera) بوده و دوربینی کاملا صنعتی و مناسب برای شرایط سخت است. بدنه ی این سری دوربین ها با داشتن انواع و اقسام استانداردها، نسبت به خوردگی و آسیب های شدید مقاومت بسیار بالایی دارد. این دوربین با قابلیت Starlight بالا می تواند در لوکس های نوری بسیار پایین نیز تصویربرداری کند و سری Starlight 7000HD نام دارد. چهار ویژگی موجود در دوربین ها مجموعا و به اختصار DORI نامیده می شود که مخفف کلمات، Detection Recognition، و Identification می باشد و مقدار آن به مدل لنز، میدان دید و رزولوشن دوربین بستگی دارد.

 

کاهش پهنای باند

آقای ویجی کریشان گفت: فناوری هایی که کمپانی BOSCH Security برای کاهش پهنای باند و فشرده سازی در حال حاضر استفاده می کند فناوری های H.264 و IDNR  (کاهش نویز داینامیک هوشمند) هستند. Krishnan افزود: فناوری های آینده ی بوش که در چند ماه آتی در محصولات رونمایی شده خودنمایی خواهند کرد عبارتند از H.265 و Intelligent Streaming که مجموعا پهنای باند را تا 80 درصد کاهش می دهند. Intelligent Streaming یک قابلیت مربوط به نرم افزار BVMS می باشد که     قابلیت هایHighresolution وLow resolution را در دوربین به کارمی برد تا از سخت افزار به صورت بهینه تری استفاده کند و در نهایت پهنای باند را کاهش دهد.

 

 

نرم افزار BVMS

لاManagement Software) توضیحاتی ارائه کرد و گفت: نرم افزار BVMS دارای چند بخش متعدد است که یک بخش آن مدیریت آلارم و سیستم اعلام هشدار را در بر  می گیرد. VRM مخفف Video Management System مدیریت ضبط ویدئو را عهده دار می باشد و قادر است تا 2000 دوربین را بر روی یک سرور مدیریت کند. از قابلیت های کلیدی این نرم افزار می توان به مدیریت نامحدود دوربین تحت شبکه، تغییر هوشمند ابعاد تصویر در live stream، آنالیز هوشمند تصاویر با forensic search، یکپارچه سازی تصاویر، پشتیبانیاز سایر دوربین ها، مدیریت روی تمامی امکانات سخت افزاری تحت پوشش و رمزنگاری بسیار پیشرفته در تبادل اطلاعات بین دوربین ها و سرور مرکزی اشاره کرد. در پایان این کارگاه آموزشی، آقای Krishnan به ارائه ی توضیحاتی کاملا تخصصی و فنی در حوزه ی سیستم ها و تجهیزات نظارت تصویری پرداخته و به سوالات مدعوین در این زمینه پاسخ داد.

 

 

 

 

 

 

 

  مطالب مرتبط:

آدرس دفتر مرکزی :
تهران، خیابان فاطمی (غرب) - بین حجاب و پروین اعتصامی - برج ساعت - طبقه 3 - واحد 32

تلفن :
021-88970294-6

واتساپ: 

0990-9998220

خانه درباره ما محصولات ویدئو ها خدمات پروژه ها مقالات اخبار نرم افزارهای کاربردی تماس با ما کاتالوگ بوش محصولات
Email:
Mobile:
کد امنیتی:
captcha